1 May 2011

doppler etkisi : Cocoon

And I wish I was a comet to crash on your field
Just to be remembered


Cocoon iki kişiden oluşan çift vokalli ve çok sevmili parçaları olan bir Fransız indie / folk grubu. Fransız olmalarına rağmen tüm parçaları ingilizce - ve gayet hoş bir ingilizceleri var :) Mark Daumail ve Morgane Imbeaud'dan oluşan gruba sahnede davuluyla Raphaël Séguinier ve bass gitarıyla Oliver Smith eşlik ediyor. Unutmadan ekleyeyim, parçalardaki klavyeler de Morgane Imbeaud'ya ait.

                                         
İlk albümleri olan My Friends All Died In A Plane Crash'ı 22 Ekim 2007'de piyasaya sürmüş Cocoon. Bu albüm Fransa'da 100,000 kopyadan fazla satmış ve gruba bir Platinum kazandırmış. Bu albümden sonra 7 Eylül 2009d'a Back To Panda Mountain adlı bir DVD yayınlamışlar. Bu DVD Baby Panda Tour adını verdikleri dünya turnelerinde çekilen görüntülerden oluşuyormuş.

2010'un Nisan ayında ikinci albümleri Where The Oceans End'in kayıtları için stüdyoya giren Cocoon, bu albümü aynı yılın Ekim ayı sonunda tamamlamış ve bizleri ikinci defa müzikleriyle beslemişler. 

Albümleri ;
My Friends all Died in a Plane Crash (2007)
Where the Oceans End (2010)

EP'leri ;
I Hate Birds (2006)
From Panda Mountains (2007)

Single'ları ;
On My Way (2007)
Chupee (2008)
Owls (live version) (2009)
Comets (2010)

DVD ;
Back to Panda Mountains (2009)Hafif ve keyifli bir müziği var Cocoon'un. Dinlerken arkaya gizlenmiş melankoliyi farketmemek elde değil evet, ama bu melankoli parçaların içinde o kadar güzel erimiş ki, bir süre sonra o gizli melankolinin aslında hayatın içine gizlenmiş olandan farklı olmadığını anlıyorsunuz. Kuyruklu yıldızlar, çeşitli kuşlar, deniz aslanları ve bebek kaplanlardan bahseden şarkı sözleriyle merak edenler için çocuksu bir dünyanın kapılarını açıyorlar. Aslında bence, yorgun bir günün ardından çay/kahve ile birlikte dinlenebilecek bir müzik bu insanların yaptıkları. Tüm gün boyunca üzerinize çöken ağır gerçeklikten kurtarıyorlar, daha ne yapsınlar ?

Önizleme için önerebileceğim parçalardan ilki Vultures - ki en alttan dinleyebilirsiniz her zamanki gibi. Comets ve Sushi dinlendikçe güzelleşen parçalardan, hatta bunlara Hummingbird'ü de ekleyebilirim. Microwave, Sea Lion II ve Owls adlı parçalar da kesinlikle dinlenmelidir. Olur da dikkatinizden kaçar diye ekleyeyim de On My Way ve Cliffhanger'ı atlamayın :)

Bana kalırsa her iki albümü de baştan sona dinleyin ya, neyse :)


Evet, bence sözün bittiği yere geldik artık. Bu noktada sizi -kendimden daha fazla bıktırmadan- Cocoon'un müziği ile başbaşa bırakıyor ve iyi dinlemeler diliyorum. 

Hiç yorum yok: